Perła Maghrebu to zimny kraj gorącego słońca z kolorowymi miastami, targami, tętniących życiem ulicami, a także z gorącym afrykańskim słońcem, bajkowym wybrzeżem Atlantyku, tajemniczą Saharą, ośnieżonymi górami Atlas oraz oszałamiającymi krajobrazami. – Królestwo Marokańskie
Praktyczne informacje
Waluta – dirham marokański (MAD)
Wiza – nie jest wymagana dla obywateli polskich przy pobytach turystycznych do 90 dni, natomiast są zobligowani do posiadania biletu powrotnego oraz muszą udokumentować posiadanie środków finansowych wystarczających na planowany pobyt (wyciągi z konta, karty kredytowe, gotówka)
Przedłużający się pobyt (ponad 90 dni) należy zgłosić do służb imigracyjnych, w przeciwnym razie karany jest grzywną, decyzją o wydaleniu i zakazie wjazdu
Podróżując z małoletnim dzieckiem, należy mieć oprócz paszportu, również odpis aktu urodzenia oraz w przypadku podróżowania z jednym rodzicem to zgodę poświadczoną urzędowo przez drugiego rodzica
Dokument podróży – paszport bądź dowód osobisty
Język urzędowy – arabski
Czas – GMT + 1 godzin
Elektryczność – 220 V, 50 Hz; Wtyczka: typ C, typ E
Religia dominująca – islam
Lot – od 3 godzin do około 7 godzin
Szczepienia – nie są wymagane szczepienia ochronne. Niemniej jednak polskim turystom zaleca się szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, polio, żółtaczce pokarmowej oraz durowi brzusznemu.
Ubezpieczenie – zaleca się wykupienie kompleksowego ubezpieczenia (od nieszczęśliwych wypadków, pokrycia kosztów hospitalizacji oraz ewentualnego transportu np. do kraju)
Środki transportu – pociągi ONCF, autobusy Supratour i CTM, prywatne autobusy i taksówki:
Grand – między miastami, Petit – po miastach. W taksówkach cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy, ponieważ taksówkarze lubią naciągać obcokrajowców. Warto wspomnieć, iż w Maroko jest pożądane, lecz nie obowiązkowe posiadanie międzynarodowego prawa jazdy
Internet – darmowe wifi w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, jednakże można również skorzystać z internetu mobilnego, wykupując kartę sim operatorów: Inwi, Orange i Maroc Telecom z doładowaniem internetu. Koszt karty to około 30 dh. Nie poleca się używania polskiego roamingu, z tej racji, że rachunki za internet mogą przewyższyć cenę noclegu bądź samolotu.
Piątek jest traktowany przez Marokańczyków jako dzień święty, dlatego też sklepy i souki otwierają się przeważnie między godziną 15:00 a 17:00. Banki są otwarte od poniedziałku do czwartku od 9:00 do 17.00, w piątek od 12 do 14.30, a w soboty od 8:30 do 14.00, z kolei sklepy od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do 13:00 i od 16:00 do 20, bądź do północy
Numer kierunkowy w Maroko: +212
Numer policji w mieście: 19,
Numer policji na wsi: 177
Pogotowie i straż pożarną: 15.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rabacie
ul. Av. Oqbah 23, B.P. 425,
10 090 Rabat. Maroc
Numery telefonów:
telefon: +212 537 77 17 91
faks: +212 537 77 85 66
e-mail: rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl e-mail:rabat.konsulat@msz.gov.pl
e-mail dyżurny:rabat.wk.dyzurny@msz.gov.pl
Regionalne ciekawostki i atrakcje
👉 Po arabsku Maroko – al-Magrib al-Aqsa, czyli skrajny zachód.
👉 Maroko to Królestwo, posiadające króla Mohamed VI.
👉 Grupy etniczne Maroka to Arabowie (ok. 60 %) i Berberowie (ok. 30 %).
👉 Marokańczycy posługują się dialektem Darija, będącą mieszanką języka arabskiego z berberyjskim i europejskim.
👉 Największym eksporterem róż na świecie jest Maroko, a różaną stolicę stanowi el Kala M’gouna.
👉 Najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w górach Atlas jest Oukaimeden (2600 metrów do 3200 metrów n.p.m.).
👉 Największą i najcieplejszą pustynią na świecie jest Sahara.
👉 Najpopularniejszym sportem jest piłka nożna.
👉 Fotografowanie ludzi bez ich zgody oraz wnętrz jest niedopuszczalne.
👉 Kobietom nie wolno chodzić w strojach odsłaniających ciało, nawet w upalne dni (m.in. krótkie, mini spódnice, szorty, bluzki z odkrytymi ramionami, obcisłe ubrania), podobnie mężczyznom – w krótkich spodenkach.
👉 Marokańskie targowanie należy do tradycji, dlatego w sklepach, na bazarach nie ma nigdzie cen produktów, bowiem cena wynosi tyle, ile wynegocjuje się za daną rzecz, bądź usługę. Jeśli zdecydujemy się na zakup i podamy cenę i sprzedawca przystanie na propozycje, to należy dany towar kupić, ponieważ nagłe rozmyślenie jest źle postrzegane.
👉 Wypoczywając i zwiedzając, należy uważać na naciągaczy, którzy będą oferować różnego rodzaju usługi, za które następnie zażądają zapłaty np. na zaklinaczy węży, kobiet malujących tatuaże na rękach, czy osób ze zwierzętami, którzy bez pytania wsadzą na ręce.
👉 Maroko uzyskało niepodległość od Francji 2 marca 1956 r., dlatego też oprócz języka arabskiego większość obywateli zna język francuski, który najczęściej można spotkać w restauracjach, ponieważ menu jest zazwyczaj tylko po francusku.
👉 Ze względu na religię w Maroko alkohol jest zakazany, dlatego też nie spożyjemy go w restauracji ani nie kupimy w lokalnych sklepach, jedynie w zagranicznych oraz w barach zwanych chana. Nie oznacza to, że Marokańczycy nie piją, wręcz przeciwnie spożywają alkohol wówczas w domu. Należy pamiętać, iż osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu mogą zostać zatrzymane.
👉 Najważniejszym świętem w Maroko jest ramadan, czyli dziewiąty miesiąc kalendarza (według KorańskieJ tradycji). To wtedy archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi. Jest to miesiąc pełen kontemplacji i postu, podczas którego nie wolno jeść, pić, palić i odbywać stosunku płciowego. Podczas tego miesiąca utrudniony jest kontakt z mieszkańcami, poruszanie się po kraju jak i kupno pamiątek czy posiłku w restauracji.
👉 Zielona Herbata uznawana jest jako płyn życia. Jeśli zostaniemy nią poczęstowani, to nigdy nie należy odmawiać, gdyż jest to wyraz szacunku i uznania. Z kolei cukier Marokańczycy uznają za symbol szczęścia i dobrobytu.
👉 W Maroko targi są nazywane Suk’ami, gdzie można nabyć biżuterię, dywany, orientalne wyroby z mosiądzu, pachnidła oraz lokalne specjały.
👉 W tym kraju dzieli się przestrzeń publiczną na strefę dla mężczyzn (kawiarnie) i kobiet (podwórka i ulice).
👉 Przygotowywanie i spożywanie posiłków lewą ręką oraz odmawianie spożycia mięsa jest traktowane jako zachowanie niegrzeczne budzące pogardę i nieuprzejmość wobec gospodarza.
👉 Kuskus – tradycyjna potrawa serwowana w piątek oraz na weselach, pogrzebach czy narodzinach dziecka, symbolizująca szczęście. Spożywana z jednego wspólnego talerza w towarzystwie warzyw. Gotowana na parze, nad gotującym się mięsem i warzywami.
👉 Kolor biały oznacza żałobę, z kolei kolor czarny jest kolorem powszechnym wśród kobiet.
👉 Oskarowy film Casablanca z 1942 r. zawdzięcza nazwę pięknemu marokańskiemu miastu, który dzięki filmowi zyskał rzeszę turystów.
👉 Maroko to jedyne siedlisko endemicznego gatunku tui.
👉 Siedlisko: ponad dwustu gatunków ptaków (występują tu m.in. różowe flamingi) ponad sto gatunków ssaków (lamparty, szakale, gazele Dorces, muflony, delfiny, kobry, skorpiony i etc.)
👉 Głównym środkiem transportu w kraju wśród Marokańczyków jest osioł, a nie jak ogólnie przyjęto wielbłąd.
Regionalna kuchnia
„Mieszanka smaków oparta na dziedzictwie świata arabskiego z europejskimi i afrykańskimi wpływami”
Harira – zupa ze świeżej kolendry, soczewicy, fasoli i jagnięciny
Bessara – zupa z fasoli podawana z olejkiem arganowym
Tadżin, Tażin, Tajine – gulasz z duszonym mięsem z baraniny, wołowiny, drobiu połączony z cebulą i innymi warzywami doprawiony ziołami i przyprawami
Pastilla – przekładaniec z nadzieniem z mielonego mięsa gołębia lub kurczaka i migdałów, posypany cukrem pudrem
Rfissa – potrawa z cebulą, soczewicą, brulionem z dużą ilością przypraw oraz chrupiącym naleśnikiem nazywanym msemen
Brochettes Viande – szaszłyki z marynowanej baraniny podawane z ryżem i frytkami
Seffa – makaron z kurczakiem, cebulą, czosnkiem, pietruszką posypany rodzynkami, migdałami, cynamonem i cukrem pudrem
Baghir – arabskie naleśniki polane miodem lub syropem z pomarańczy
Msemen – naleśnik będący częścią rfissy podawany z dżemem lub białym serem
Harch – słodki chleb podawany z masłem lub dżemem
Zaalouk – marokańska sałatka z bakłażana
Ghoriba – ciastka z migdałami lub sezamem z dodatkiem kufasy.
Maktrout – ciastka semolinowe z nadzieniem daktylowym
Chebakia – ciastka sezamowe z miodem
Polvrones – migdałowe ciasteczko posypane pudrem
Berber whiskey – zielona herbata
JUS d’ORANGES – sok pomarańczowy