Kenia – Co Warto Wiedzieć Przed Podróżą

0
Bez Kategorii

Egzotyczny relaks w tej części Kraju dostarcza zwiedzającym masę urlopowych wrażeń poprzez wspaniałe plaże, przyjaznemu klimatowi a także afrykańskiemu krajobrazowi. Kenijski klimat można poczuć w urokliwych i uroczych kurortach, a dziką Afrykę zapoznać na wycieczkach safari. Tropikalne słońce, kokosowe palmy oraz możliwość uprawiania sportów wodnych dają wytchnienie na najlepszym urlopie wśród rezerwatów przyrody i parków narodowych.

Praktyczne informacje

– Waluta – Szyling Kenijski
– Dokument podróży – Wymagany jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

– Wiza – Jest wymagana można kupić ją na lotnisku, obowiązuje przez 3 miesiące i uprawniają do wielokrotnego przekraczania granicy.  
– Język urzędowy – suahili, angielski
– Elektryczność – 220 – 240 V,
– Religia dominująca – katolicyzm

– Ubezpieczenie – zaleca się wykupienie kompleksowego ubezpieczenia (od choroby, nieszczęśliwych wypadków, pokrycia kosztów prywatnej hospitalizacji oraz ewentualnego transportu np. do kraju)
– Polskie prawo jazdy jest honorowane

– Numer kierunkowy we Włoszech: +254
– Numer alarmowy: 911

– Numer Policji: 999

– Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa we Kenii

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii
Kenia, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Numery telefonów:
telefon dyżurny: +254 713 816 166
e-mail: nairobi.screatry@msz.gov.pl

Regionalne ciekawostki

👉 Kenia jest krajem zróżnicowanym pod względem zarazem językowym,  a także kulturowym. Na bulwarach można słyszeć wiele języków pochodzących z różnych zakątków świata, natomiast na całej powierzchni kraju mieszka kilkadziesiąt etnicznych plemion z osobnymi, unikalnymi zwyczajami. Nieważne jednak z jakiego kulturowego okręgu mieszkańcy tego sympatycznego kraju się wywodzą, wszyscy są niezwykle uprzejmi i gościnni, a wobec obcych zachowują się serdecznie. Są to równocześnie ludzie bardzo spontaniczni, chętnie nawiązujący nowe znajomości, wśród których można się poczuć jak w towarzystwie starych znajomych.

👉 Kenijczycy przyzwyczajeni są do bezpośredniego kontaktu, dlatego często przy przywitaniu podają sobie dłonie, natomiast w środkach komunikacji publicznej chwytają się czego popadnie, nawet turystycznych ramion czy barków. Powinno się pamiętać o „zasadzie lewej dłoni”, która stosowana jest do czynności niehigienicznych, natomiast prawa do trzymania jedzenia oraz podawania przedmiotów, dlatego warto zastosować się do niniejszej  reguły, by niepotrzebnie nie łamać etykiety. Warto także uważać na pokazywanie rzeczy i kierunków palcem, bo taki gest uchodzi za obsceniczny a także prowokujący.

👉 Przy przywitaniu warto używać kenijskiego pozdrowienia „jambo”, na panów powyżej 35 roku życia mówić „mzee”, zaś na dziewczyny powyżej 21 lat „mama”.

👉 Kenijczycy żyją głównie zgodnie z zasadą„pole-pole”, czyli „powoli”, zatem Europejczycy, szczególnie w urzędach oraz instytucjach państwowych, mogą się niecierpliwić.

👉 Nie wolno fotografować gmachów urzędowych, militarnych, portów, wojska, policji oraz prezydenta, z ostrożnością też warto podchodzić do robieni fotografii ludziom, a jak już się zgodzą w niezłym guście leży przekazanie jakiegoś drobnego upominku. Lepiej wcześniej zapytać o zgodę, by nie narazić się na nieprzyjemną sytuację.

👉 Szczególnie w sporych miastach panuje całkowity zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych, natomiast niestosowanie się może skutkować niebotyczną karą finansową.

👉 W niektórych miejscach i lokalach dawanie napiwków sięgających 10% jest obowiązkowe. Zwyczaj taki panuje podobnie na safari oraz dotyczy przewodników i kierowców.

👉 W przypadku jakichkolwiek pytań czy w celu uzyskania niezbędnych informacji należy udać się do miejscowości, w których pracują polscy misjonarze ochoczo udzielający pomocy każdemu turyście.

Regionalna Kuchnia

Ugali – gęsta potrawa z płatków kukurydzianych, normalnie spożywane z jarzynowym gulaszem bądź mięsnym sosem.

Nyama choma – pieczeń, na ogół z kozy, przyszykowana na otwartym ogniu.

Sukuma – kapusta włoska, sprowadzona poprzez Europejczyków jako karma dla bydła, została zaadoptowana przez macierzystych jako niedrogie, pożywne źródło witamin.

Matoke – tłuczone zielone banany.

Irio – warzywna mieszanina grochu, kukurydzy oraz ziemniaków, normalnie podawana z mięsnym gulaszem bądź sosem pomidorowym.

Githeri – warzywna, gorąca potrawa w z wielu składników – kukurydzy, czerwonej fasoli, ziemniaków, marchewki, sukuma wiki, pomidorów, cebuli i czasami mięsa.

Gdzie Warto się Wybrać?

Las Arabuko-Sokoke – naturalny masyw leśny jest największym tego typu obszarem w Afryce Wschodniej, który pozostał objęty rezerwatem przyrody. Na zwiedzających oczekują ciekawe trasy do pokonania zarówno na pieszo, a także na rowerowych eskapadach. W trakcie ekspedycji można podziwiać wiele gatunków zwierząt afrykańskich, z których najczęściej na turystycznych ścieżkach pojawiają się koczkodany, pawiany, słonie, antylopy oraz niepowtarzalne sorkonosy plamiste.

Gedi – zagadkowe miasto opuszczone przez mieszkańców z anonimowych powodów w XVII w. nosi miano boskiego miejsca, które należy odwiedzić na kilkugodzinnej wycieczce. Zwiedzający mogą zwiedzić interesujące ruiny, zwłaszcza urzekające swoją klimatem wieczorową porą.

Morski Park Narodowy Watamu – jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania wzdłuż całego wybrzeża, wpisane na wykaz rezerwatów biosfery UNESCO. Krystaliczna czystość akwenu, rafa koralowa w wspaniałym stanie, nieskończone kombinacje podwodnych barw a także ławice egzotycznych rybek tworzące ogrody koralowe sprawią, że ekspedycja do tego miejsca będzie emocjonującym doznaniem. Bogata flora a także fauna oceaniczna jest w tej części kontynentu wyjątkowo bogata a także zachwyca nawet nade wszystko doświadczonych eksploratorów podwodnego świata. Zwiedzający, którzy nie przepadają za schodzeniem pod wodę, podwodne przestrzenie mogą obserwować z łodzi z przeszklonym dnem. Pasjonującą wyprawę powinno się także odbyć do Jaskiń Wielkiej Trójki, w których można nie tylko podziwiać unikatowe okazy potężnych ryb, lecz również podawać im pokarm.

Morski Park Narodowy Malindi – wypożyczoną łodzią z miejscowym sternikiem da się wyprawić się w pełen przeżyć rejs gwarantujący możliwość poznania zadziwiającego, podwodnego świata. Na terenie parku znajdują się niepowtarzalne rafy koralowe a także podwodne przestrzenie, w których znajdują się egzotyczne gatunki oceanicznych ryb. W okolicy działa parę ośrodków nurkowych, więc nie ma problemu z wypożyczaniem sprzętu czy nauką nurkowania dla bardziej a także mniej zaawansowanych zwiedzających.

Wyspa Manda – wyspa nie jest zamieszkana z powodu braku wody pitnej, niemniej prócz lotniska goszczącym często zwiedzających, w przypływie wolnego czasu powinno się zwiedzić ruiny miasta Takwa, do których to bardzo często z kurortów na nadbrzeżu są organizowane rejsy łódkami „dau”. Ruiny pochodzą z XVI i XVII w. i także jak Gedi pozostały opuszczone w niewyjaśnionych okolicznościach.

Park Narodowy Tsavo – Parki narodowe w Kenii cieszą się wśród zwiedzających ogromną popularnością jako miejsca, w których powinno się przeżyć doskonałe przygody, zapoznać kulturę afrykańskich plemion, zapolować z aparatem fotograficznym na dzikie zwierzęta a także rozbijać się autem terenowym po bezdrożach. Trasy sawanny wyglądają najpiękniej zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca, dlatego mnóstwo zwiedzających, w których tkwi duch myśliwego wybierają się na kilkudniowe wycieczki w najodleglejsze zakątki parków, gdzie dojazd wymaga ogromnej determinacji oraz dobrego przygotowania. Warto jednak podjąć takie wyzwanie, tym bardziej że może okazać się najwspanialszym przeżyciem, która utrwali się w pamięci na długie lata.

🤗 Chętnie przygotujemy dla Ciebie idealne wakacje 🤗

Napisz do Nas, a My odpowiemy 😊

📧 E-mail: rezerwacje@novotravel.pl

✅ zadzwoń 📞 664 253 166 📞 509 652 916

Leave a Comment