Lazurowe Wybrzeże (Riwiera Francuska)

0
Bez Kategorii

Wybrzeże w Europie rozciągające się od Saint-Tropez do Menton w pobliżu granicy z Włochami, które przede wszystkim zachęca i zachwyca turkusowym kolorem wody morskiej, egzotyczną przyrodą, jak i restauracjami z wykwintną kuchnią. Najważniejszy region turystyczny w Francji. Turyści lgną do tego miejsca, ulubione miejsce wypoczynku wielu bogatych i sławnych osobistości, którzy podziwiają zapierające dech w piersiach widoki i zwiedzają malownicze nadmorskie miasta. Słońce świeci tutaj przez większość dni w roku, a woda jest niesamowicie ciepła. Lato jest długie i ciepłe, a zima krótka.

Miasta na Lazurowym Wybrzeżu :

NICEA – Stolica Lazurowego Wybrzeża, ze świetną bazą noclegową, licznymi restauracjami, muzeami i miejscami do imprezowania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że plaża nie za bardzo nadaje się do korzystania, ponieważ jest dosyć kamienista. Spotkasz tutaj ludzi z całego świata, usłyszysz wszystkie możliwe języki i spróbujesz dań z najodleglejszych zakątków. Najlepszym środkiem transportu, jest zdecydowanie rower, zjeździsz nim Promenadę liczącą 7km i całe centrum miasta, które jest stosunkowo płaskie. Najważniejsze atrakcje Nicei znajdują się w centrum miasta i są dostępne w zasięgu spaceru.

Zwiedzając miasto nie zapomnij o :

Starym Mieście w Nicei, w którym znajduje się największy targ prowansalski w regionie, (Cours Saleya). Nazywanym także Starą Niceą (Vieux Nice) leży tuż pod Wzgórzem Zamkowym. Na południu graniczy z Promenadą Anglików, a na północy z rzeką Paillon. Wielu mieszkańców tej najstarszej nicejskiej dzielnicy wciąż mówi własnym, lokalnym dialektem nissart. W tym miejscu skosztować można najlepszej, tradycyjnej kuchni nicejskiej lub zakupić na wynos słynną soccę.

Wzgórzu Widokowym, z najlepszym puntem widokowym i parkiem miejskim ze sztucznym wodospadem. Nie przegap drugiej strony, gdzie jest super widok na Stary Port, Dom Eltona Johna i Wzgórze Mont Boron. Kiedyś znajdował się tu zamek, po którym do dziś zachowały się jedynie resztki murów obronnych.

Promenadzie Anglików, długa na 7km nadmorska promenada jest na pewno bardzo ciekawą atrakcją Nicei. Biegnie wzdłuż miejskiej plaży. Od świtu do zmierzchu możesz jeździć na rolkach, desce czy rowerze.

– Parku Phoenix, gdzie znajduje się  zoo oraz ogromna szklarnia z ogrodem tropikalnym i flamingami.

Wzgórzu Mont Boron, to rozległy park miejski ( przede wszystkim okazały i gęsto zadrzewiony park), idealny na piknik w cieniu drzew, a zarazem kolejne miejsce, do którego turyści nie docierają. Wzgórze wznosi się na niecałe 200 m n.p.m. i pozwala zobaczyć Niceę od strony portu z zupełnie nowej perspektywy. Siedlisko okazałych willi, gdzie jedną z nich zajmuje Elton John. Na wzgórze można dojechać autobusem miejskim.

Placu Garibaldieo, skąd można dojść do wielu ciekawych miejsc lub skorzystać z licznych restauracji i kawiarenek ulokowanych we wszystkich kątach tego niemalże kwadratowego placu.

MONAKO – to pięknie położone na stoku górskim drugie (zaraz po Watykanie) najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata. Monako zajmuje zaledwie 2 kilometry kwadratowe, na których mieszka prawie 38 tysięcy osób, co powoduje najwyższą w Europie gęstość zaludnienia. Państwo to zamieszkuje największy na świecie odsetek milionerów i miliarderów. Najbogatszą jego dzielnicą jest MONTE CARLO błędnie mylone jako miasto, dzielnica przepychu, bogactwa i kasyn. Turyści zwykle kończą jej zwiedzanie na sławnym kasynie : Monte Carlo Casino.

Dużą część miasta oprócz nowoczesnych, szklanych wieżowców stanowią też stare budynki i drapacze chmur.

Co warto zobaczyć :

Ogród Japoński w Monako, zobaczysz w nim stawy z kolorowymi Karpiami Koi, miniaturowe strumyki, czerwony orientalny most, żywopłoty z bambusa czy ogród do medytacji zen.

– Plaża Larvotto, jest to sztuczna, ale za to piaszczysta plaża, teren pokryty jest grubym piaskiem przyjemnym dla naszych stóp.

– Stare Miasto w Monako, znajduje się na wzgórzu nazywanym Skała Monako. Stare Miasto zajmuje niewielką przestrzeń złożoną zaledwie z kilku wąskich i malowniczych uliczek, wzdłuż których ciągną się pastelowe, barwne fasady kamienic. W licznych kawiarenkach i restauracjach można także coś zjeść lub wypić, ceny są dosyć niskie.

Atrakcje Starego Miasta : Pałac Książęcy, Oceanarium, Katedra św. Mikołaja, Ogrody św. Marcina czy Dzielnica Fontvieille. UWAGA ! – Monako słynie także z Grand Prix Formuły 1. Tor to po prostu ulice miasta. Linię startu znajdziesz w porcie, a najsłynniejszy zakręt tuż obok kasyna.

SAINT-TROPEZ – to jeden z najdroższych kurortów na Lazurowym Wybrzeżu i jedyny, który zachował charakter dawnej wioski rybackiej. Miasteczko leży nieco na uboczu, ale i tak docierają do niego tłumy turystów. Istny raj na ziemi. Piękne i urokliwe miasteczko, które tworzą stare kamieniczki. Niezwykłą atrakcją dla turystów są typowe dla okresu średniowiecza piękne i wąskie uliczki. Będąc w Saint Tropez można degustować smakołyki kuchni francuskiej na czele z prowansalskimi specjałami – oryginalna prowansalska zupa rybna.

Co warto zobaczyć :

– Stare Miasto, jest bardzo urokliwe, te kolorowe domki przy brzegu pięknie się prezentują. Plątanina wąskich uliczek otoczonych budynkami i zwisającą roślinnością, to jest to co charakteryzuje te miejsce najbardziej.. Można odpocząć, jest cicho, spokojnie i klimatycznie. W pobliżu zaczyna się ścieżka prowadząca na górę z Cytadelą.

– Port jachtowy, Szczególnie dużo łodzi cumuje pod koniec września, gdy trwają regaty Les Voiles de Saint Tropez, większość łodzi jest bardzo droga i ekskluzywna. Można gołym okiem dostrzec, że są to łodzie i jachty milionerów. Przy samym porcie znajdują się kawiarnie i restauracje, gdzie można się odprężyć i dobrze zjeść. Spacerując po Starym Porcie warto zwrócić uwagę na czerwony lokal LE SÉNÉQUIER.

– Cytadela, W pobliżu Cytadeli rozciąga się panorama miasteczka z więżą kościelną w tle, morzem, żaglówkami, jachtami i kolorowymi domkami, także na pewno będąc tam warto zrobić kilka zdjęć na pamiątkę, to super punkt widokowy. Znajduje się tam muzeum morskie, które w środku ukazuje przyrządy nawigacyjne, modele statków, oryginalną torpedę, a także eksponaty nawiązujące do historii samego miasta.

– Plaża de Pampelonne, ma całe 12km długości i jest chętnie odwiedzana przez turystów, najbardziej Polaków. Plaża sama w sobie jest piaszczysta i szeroka, a w połowie Pampelonne stoi Club 55, jeden z najsłynniejszych klubów plażowych na świecie. Poza tym na niej kręcono wiele scen „Żandarma z Saint-Tropez”.

MENTON, leży za Monako, tuż przy granicy z Włochami. Urocze miasteczko będące początkiem Lazurowego wybrzeża, a podzielone jest na Stare i Nowe Miasto. Słynie z głównie ze Święta Cytryny, które odbywa się co roku zimą w lutym (dawna wystawa drzew cytrusowych przerodziła się z czasem w barwną defiladę rzeźb zbudowanych z owoców cytrusowych, których w okolicy rośnie pod dostatkiem. W lokalnych sklepach można przez cały rok kupić produkty z cytryn, np. syropy i nalewki). Drzewa owocują tam przez cztery sezony, a najlepsze plony są zimą. Menton ma bardzo łagodny klimat co sprawia, że uprawia się tu bardzo dużo cytryn, mandarynek i pomarańczy.

Co warto zobaczyć :

– Stare Miasto, z jego placu rozciąga się przepiękny widok na morze i wybrzeże liguryjskie. Miasto charakteryzują wąskie i kręte uliczki. Na samym szczycie znajduje się również cmentarz monumentalny. Kamienice starego miasta są pomalowane kolorami pastelowymi, co przykuwa uwagę turystów.

– Halę Targową, idealne miejsce, aby zaopatrzyć się w świeże produkty spożywcze i wyroby lokalne.

– Muzeum Cocteau w Menton, jest zbudowane tuż przy plaży i można w środku cieszyć oko malowidłami, ceramiką i biżuterią stworzoną przez samego Jeana Cocteau.

– Plaże w Menton, najczęściej odwiedzaną plażą jest Plage des Sablettes. Plaże w Menton są kamieniste i żwirkowe.

ÈZE, usytuowane jest między Niceą, a Monako w południowo – wschodniej Prowansji na Riwierze Francuskiej. Miasteczko z barwną historią, która sięga czasów średniowiecznych, ale również z piękną architekturą, zabytkami i cudnymi krajobrazami. Cała wioska, jest cudnie ukwiecona, co dodaje jej niezwykłego uroku, także turyści mogą zachwycać się tymi widokami do oporu.

Co warto zobaczyć :

– Ogród Egzotyczny Jardin exotique d’Èze , położony na stromym wzgórzu tuż nad brzegiem morza, zapewnia panoramiczny widok całego regionu. Znajduje się na samym szczycie miasteczka, na wysokości niemal 430 metrów nad poziomem Morza Śródziemnego. Żeby się tam dostać, trzeba przejść wąskimi uliczkami przez malownicze miasteczko, a na samym końcu uliczki, jest wejście do ogrodu. Suchy ogród egzotyczny ozdabiają naturalne, miejscowe skały i nieliczne rzeźby klasyczne, a obsadzony jest kaktusami i wszelkimi sukulentami.

– Kaplicę św. Krzyża, nad kaplicą góruje dzwonnica widoczna z ogrodu egzotycznego.

– Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podkreślony jest żółtą kampanilą.

MARSYLIA, miasto w południowej Francji, leżące nad Morzem Śródziemnym. Marsylia jest drugim, po Paryżu największym miastem we Francji. To różnorodne i wielokulturowe miasto, rozwija się jako miasto portowe, czemu sprzyja dobre położenie na Morzu Śródziemnym i ukształtowanie geograficzne terenu. Marsylia powstała na wzgórzach oraz wzniesieniach i może wymagać od nas pewnego wysiłku, szczególnie w przypadku wejścia pieszego pod Bazylikę Notre Dame de la Garde.

Co warto zobaczyć :

– Bazylika Notre Dame de la Garde, dookoła bazyliki znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się niesamowity widok na całą Marsylię. Słynąca z ogromnego złotego posągu Matki Boskiej górującego nad samym kościołem i całym miastem. Bazylika jest wybudowana w stylu neobiznatyjskim, co oznacza dużą liczbę zdobień. Całą fasadę pokrywają kolorowe marmury, a kryptę wykutą w skale ozdabiają bizantyjskie freski i mozaiki.

– Stary Port, jest to główna przystań dla statków w mieście. Koniecznie odwiedź pobliski rynek. Sprzedają tam muszle, jeżowce i inne morskie stworzenia, które rybacy łowią codziennie. W Starym Porcie znajduje się również Muzeum Mydła

– Katedra de la Major, w środku możemy podziwiać interesujące freski, a także pozostałości po jej dawnym wyglądzie: prezbiterium i ołtarz przetrwały w swoich średniowiecznych formach. Znajdują się tam również rzeźby apostołów oraz obrazy. Nie jest to jednak szczególnie bogato zdobiona świątynia. Zachwyca bardziej swoim ogromem (ma 146 m długości).

– Pałac Longchamp, Stoi on na zboczu niewielkiego wzniesienia, przez co ma się wrażenie, że woda wypływa z niego i spływa prosto do morza, a zachwyca naturalnym wręcz wkomponowaniem fontann i kaskad. Oba skrzydła pałacu pełnią dziś funkcje muzeów. W lewym skrzydle swoją siedzibę ma Muzeum Sztuk Pięknych, a w prawym Muzeum Historii Naturalnej.

– Château d’If, czyli słynne więzienie Hrabiego Monte Christo. Zamek d’If był w przeszłości twierdzą, a dopiero następnie więzieniem stanu.

CIEKAWOSTKI !

  1. Maska pośmiertna Napoleona jest w Nicei.
  2. W Menton robią wielkie rzeźby z cytrusów.
  3. Bouillabaisse to najsłynniejsza odmiana śródziemnomorskiej zupy rybnej, wywodząca się prosto z Marsylii.
  4. Sałatka nicejska, esencją niezwykle popularnej sałatki nicejskiej są jajka ugotowane na twardo oraz tuńczyk