0
Bez Kategorii

ZAKYNTHOS (Zakintos) – jedna z najpiękniejszych wysp greckich leżąca na  Morzu Jońskim, na zachód od Peloponezu, trzecia co do wielkości w archipelagu Wysp Jońskich. Urokliwa grecka wyspa idealna na wakacje lub wycieczkę. Na Zakynthos nie znajdziesz wielu zabytków, zostaniesz za to oszołomiony jej naturalnym pięknem. Czekają tu na ciebie wspaniałe krajobrazy, czarujące zatoczki, gaje oliwne oraz mili ludzie. Krystalicznie czyste, turkusowe morze, strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. Bez względu na to, czy poszukujesz tętniących życiem klubów nocnych, czy relaksujących i spokojnych wakacji na słońcu z rodziną lub partnerem, na Zakynthos znajdziesz coś dla siebie. Gorący sezon na Zante trwa od czerwca do połowy września. Wtedy to temperatury powietrza sięgają 30°C, a wody nawet 26°C. Deszcze są wówczas praktycznie niespotykane – macie więc gwarancję najpiękniejszej pogody. Nie najlepszą porą na wyjazd będzie natomiast kwiecień, przynoszący zwykle opady deszczu. 

Co warto zobaczyć?

Półwysep Skinari na Zakynthos – Skinari to półwysep najbardziej wysunięty na północ wyspy Zakynthos. Jest to dość popularne i widowiskowe miejsce, do którego prowadzi jedna z głównych dróg oraz sporo drogowskazów. Słynne jest głównie z pięknych widoków i malowniczego krajobrazu.  Dno morskie w tej części wyspy jest jasne, miejscami niemalże białe.

Jadąc na półwysep widzimy skrzyżowanie, które prowadzi :
na lewo – do punktu skąd odbijają łódki do jaskiń
lekko w lewo – do latarni morskiej
w prawo – do wybrzeża i tawerny na klifie.

Półwysep Skinari słynie z najpiękniejszych jaskiń na wyspie, zwanymi Błękitnymi Jaskiniami, czyli Blue Caves. Sieć jaskiń z krystalicznie czystą błękitną wodą, podświetlaną przez słońce. Przejrzystość sięga do samego dna, które miejscami znajduje się na głębokości 7-8 metrów. Atrakcją są także łuki skalne, pod którymi można przepływać. Jaskinie wydrążone są w białych, wapiennych klifach, mają różne kształty, skalne okna oraz łuki tworzące mostki. W tym pięknym miejscu warto mieć przygotowany wszelaki sprzęt do nurkowania jak i podwodny aparat. Mimo, że w środku woda jest zazwyczaj zimna, wrażenia są niezapomniane. Jaskinie dostępne są jedynie od strony morza, można do nich popłynąć m.in. ze Skinari, Agios Nikolaos, Makris Gialos czy nawet Alykanas.

Zatoka Wraku – (plaża wraku) Znajdziemy ją na północno-zachodnim krańcu wyspy, daleko od największych ośrodków turystycznych. Plaża ta jest niedostępna od strony lądu. Możemy spojrzeć na nią jedynie z góry, lub podpłynąć od strony morza. Najbardziej zachwycają wysokie klify, turkusowy kolor wody oraz tajemniczy wrak statku. Zatokę Wraku możemy obejrzeć z wysokiego klifu, który ciągnie się po północnej stronie zatoki.

Plaże Zakynthos – Woda Morza Jońskiego mieni się na nich wieloma odcieniami błękitu oraz zieleni. Kusi, aby zanurzyć w niej swoje rozgrzane słońcem ciała. Plaże na Zakynthos są różne, znajdziesz plaże piaszczyste, żwirowe oraz kamieniste.


Jakie plaże?

Laganas Beach, popularna jest wśród młodych osób, które lubią sporty wodne oraz plażowe bary. Sama plaża w centrum miejscowości jest wąska i piaszczysta, ale za to z łagodnym wejściem do morza.

–  Navagio Beach (Zatoka Wraku) To jedyna z polecanych plaż, którą można zwiedzić tylko łodzią. Wyróżnia ją turkusowa woda i biała kamienisto-piaszczystą plaża.

– Xigia Beach (naturalne spa siarkowe), charakteryzuje ją to, że przy brzegu znajdują się źródła z wodą siarkowo kolagenową. Woda ta ma właściwości lecznicze i polecana jest przy reumatyzmie oraz problemach skórnych.

– Tsilivi Beach, jest bardzo popularna wśród nowych i powracających gości. Istnieje wiele sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing i sporty wodne, w tym narty wodne i skutery wodne co przyciąga turystów. Plaża jest piaszczysta, odpowiednia dla wszystkich dorosłych i dzieci, ponieważ jest płytka, a morze jest krystalicznie czyste, a wody ciepłe.

– Zorro Beach, najbardziej elegancka i snobistyczna plaża Zakynthos . Złoty piasek, czysta woda i dużo zieleni.. Znakiem rozpoznawczym Porto Zorro są formacje skalne wystające, z których turyści skaczą do wody.

– Banana Beach, jest największą plażą na Zakynthos. Złocisty piasek, długie wejście do wody, ale także możliwość uprawiania sportów wodnych sprawiają, że jest popularna zarówno wśród młodzieży, jak i rodzin z dziećmi.

– Laganas, charakteryzuje się ogromną piaszczystą plażą, usianą leżakami i parasolami. Są tu skupiska żółwi morskich Caretta Caretta i można zobaczyć mniszkę śródziemnomorską.

Porto Roxa, jest chyba jednym z piękniejszym miejsc, które warto zobaczyć na wyspie Zakynthos w Grecji, gdzie możesz zobaczyć przepiękny zachód słońca. Woda jest czysta, klarowna i jest widok na mnóstwo ryb pod wodą. Porto Roxa znajduje się w pobliżu licznych jaskiń morskich i jest idealnym miejscem dla miłośników snorkelingu i nurkowania. Miejscowa tawerna Giorgios słynie ze swojej gościnności i smacznych potraw, także warto skorzystać. UWAGA! Nabrzeże jest kamieniste, a woda głęboka!

Muzeum Bizantyjskie, wspaniałe muzeum sztuki mieści się w pięknie odrestaurowanym budynku na centralnym nabrzeżu. Tutaj będziecie mieli okazję podziwiać bogatą kolekcję ikon z XIX wieku, rzeźb i posągów greckich i bizantyjskich. W kolekcji znajdują się dzieła znanych malarzy greckich, takich jak Doxaras, Katouzis i Damaskinos.

Kościół świętego Dionizosa, znajduje się w miasteczku Zakynthos, w pobliżu przystani promowej. Największa budowla na wyspie, zbudowana w roku 1708. Jako jedna z trzech konstrukcji nie uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi na wyspie. W jego wnętrzu znajdują się bogate złocenia i imponujące freski. Na tyłach kościoła znajduje się muzeum poświęcone historii tego zabytku. Warto zaznaczyć, że wchodząc do kościoła należy być schudnie ubranym. Przed wejściem do świątyni wydawane są długie chusty aby okryć ciało. Ku czci patrona wyspy na Zakynthos odbywają się dwa święta – 17 grudnia, w rocznicę jego śmierci oraz 24 sierpnia, na pamiątkę dnia przeniesienia relikwii Dionizosa.

Wysepka Cameo, to malutka, prywatna i niezamieszkana wysepka na Zakynthos, którą upodobały sobie żółwie Caretta Caretta. Wyspa zwana także Wyspą Ślubów położona jest w pobliżu portu Agios Sostis. Do 1622 cały teren Agios Sostis był przylądkiem. Znana jest ona przede wszystkim z urokliwie położonej niewielkiej plaży, nad którą powiewają białe płótna. A uroczy drewniany mostek prowadzący na Cameo już sam w sobie tworzy atmosferę. Można tam wypocząć na małej plaży, woda otaczająca wyspę Cameo jest bowiem przejrzysta, czysta, ciepła i wprost idealna do nurkowania.

CIEKAWOSTKI I INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • Jednym z najpopularniejszych alkoholi na wyspie jest Ouzo – wódka anyżowa. Anyżówka zazwyczaj bywa dostępna w małych buteleczkach o pojemności 200 ml oraz w większych – o pojemności 0,5 litra, 1 litr oraz 2 litry. Również znana jest Metaxa i piwo Mythos.
 • Na wyspie można natknąć się na problemy z zasięgiem telefonu, Internetu oraz GPS – korzystanie z nawigacji samochodowej może być bardzo utrudnione.
 • Zachodnia część wyspy – jest bardziej górzysta i skalista. Znajduję się tam sporo pięknych klifów z trudno dostępnymi plażami.
 • Piaszczyste plaże – znajdują się w części południowej wyspy
 • Czas lokalny – + 1 h do czasu obecnego w Polsce, czyli jeżeli w Polsce mamy 8:00 rano, to w Grecji będzie 9:00.
 • Czerwiec-sierpień,  lato w pełni, upały stają się bardzo męczące, w lipcu na deszcze nie ma co liczyć, średnia temperatur to 33 stopnie.
 • Linia brzegowa ma długość około 123 km.
 • 31 stycznia 2005 r. niedaleko wyspy wystąpiło trzęsienie ziemi. Trzęsienie ziemi nastąpiło w morzu: 5,6 w skali Richtera.
 • Spróbuj :
  – Sałatkę grecką (choriatiki), ze świeżą fetą, z ziołami i bez sałaty.
  – Gyrosa, tego prawdziwego, zawiniętego w cienką pitę, nierzadko z frytkami w środku.
  – Marynowane oliwki, niedrylowane.
  – Spaghetti bolognese, które często przyprawione jest cynamonem.

🤗 Chętnie przygotujemy dla Ciebie idealne wakacje 🤗

Napisz do Nas, a My odpowiemy 😊

📧 E-mail: rezerwacje@novotravel.pl

✅ zadzwoń 📞 664 253 166 📞 509 652 916